VÅ¡ichni máme urÄitou pÅ™edstavu o tom, co je to vÄ›da. A i když to nedokážeme nijak pÅ™esnÄ›ji definovat, vÃme, co by tato asi tak mÄ›la obnášet. Podle nás. Jenže to, co nÄ›kdo z nás považuje za vÄ›du, nemusà pro druhého vůbec žádnou vÄ›dou být. Záležà totiž mnohdy skuteÄnÄ› jen na naÅ¡em úhlu pohledu.
Za vÄ›du se braly tÅ™eba pokusy alchymistů za dávných Äasů. A vlastnÄ› se tyto dajà považovat za urÄitý typ vÄ›dy i dnes. PÅ™inášely pÅ™ece poznánÃ, i když to bylo mnohdy pouze poznánà toho, že zrovna tudy cesta nevede. Dnes je sice každému jasné, že kladivem nerozbijeme atom tak, aby vzniklo zlato, ale vÄ›dÄ›li bychom to, kdyby nás o tom nepouÄili neúspěšnà stÅ™edovÄ›cà ‚vÄ›dci‘? NevÄ›dÄ›li. A možná bychom se o totéž pokouÅ¡eli my sami dnes.
StejnÄ› tak dÃky onÄ›m vÄ›dcům minulosti vÃme, že se zlato nedá vytvoÅ™it ani jinými metodami z jiných, levnÄ›jÅ¡Ãch materiálů. A ti, jež dnes považujeme za opravdové vÄ›dce, sice odhalili, že by to urÄitÄ› Å¡lo, ale byl by to složitý a pÅ™ÃliÅ¡ drahý proces, který by se v žádném pÅ™ÃpadÄ› nevyplatil.
StejnÄ› jako alchymisté se dÅ™Ãve, byÅ¥ v o dost pozdÄ›jÅ¡Ã dobÄ›, považovali za vÄ›dce i jinà šiÅ™itelé bludů. VezmÄ›me si jenom, kolik lidà u nás dÅ™Ãve zamÄ›stnávaly otázky vÄ›deckého socialismu. Který nemÄ›l se skuteÄnÄ› smysluplnou vÄ›dou rovněž nic spoleÄného a jednalo se jen o rádoby vÄ›decké zpracovávánà nevÄ›deckých myÅ¡lenek a názorů.
Ale na druhou stranu tu urÄitÄ› byli a jsou i mnozà opravdu pÅ™Ãnosnà vÄ›dci. Ti, kteřà nám mÄ›li a majà co nabÃdnout. A kolik blaha tu dÃky nim jenom můžeme užÃvat! Kolik nám vymysleli strojů, pÅ™Ãstrojů a nástrojů, kolik vymysleli, vyrobili a odzkouÅ¡eli chemických slouÄenin, kolik naÅ¡li způsobů, jak nÄ›co žádoucÃho uchovávat a to nežádoucà pro zmÄ›nu efektivnÄ› likvidovat. Kolik jenom dalÅ¡Ãch prospěšných vÄ›cà nám vÄ›da dopřála!
A tak jde urÄitÄ› o důležitou záležitost. Pokud se jà tedy vÄ›nujà lidé se zdravým rozumem.