Kde se používá sinusové pravítko


Kontrola a měření je jedním ze strojírenských oborů, který se zabývá optimalizací metod měření různých druhů obrobků. Strojaři se ve své praxi dostávají i k velmi složitým činnostem, jejichž součástí je průběžné i koncové proměřování, a ne vždy se hodí na určitý typ výrobku jedno měřidlo, zpravidla nejčastěji využívané posuvné měřítko nebo mikrometr. Velmi specifické je kupříkladu velmi přesné měření úhlů.

strojní obrábění

Děti ve školách se učí v hodinách geometrie vyměřovat úhly úhloměrem, s přesností jednoho stupně, případně poloviny stupně, a tato poměrně velká odchylka je pro tuto činnost stále v toleranci. Úhloměry se používají i ve strojírenství, ale jde spíše o orientační měření, od něhož nelze očekávat žádné špičkové výsledky. Jiná situace je však výroba kuželových součástí, kde je hodnota úhlu včetně rozměrové odchylky a jakosti povrchu klíčovou pro zhotovení velmi přesného obrobku, který se stává součástí pohyblivého mechanismu.

fréza s kuželovým upínacím trnem

Pro měření kuželů, respektive jejich úhlu, se využívá velmi specifické měřidlo, tzv. sinusové pravítko. Jedná se o měřidlo se dvěma válečky v určité rozteči od sebe, pod které se podkládají měrky, aby se tímto způsobem nastavoval potřebný úhel. Sinusová pravítka známe z praxe trojího typu, buď pro kontrolní měření kuželových součástí, anebo s upínacími hroty, anebo základní sinusové měřítko. Každý typ je označen příslušnou státní normou.

O sinusových pravítkách je známo, že s nimi lze měřit libovolný úhel do maximální hranice šedesáti stupňů. Již před mnoha lety bylo ověřeno, že měření větších úhlů je již velmi nepřesné a v praxi nepoužitelné.

Se sinusovým pravítkem I nástroje se setkáte spíše ve strojírenských oborech, kde je vyžadováno velmi přesné měření úhlů obrobků, a to jak u kusové výroby, tak i u velkých sérií. Vzhledem k tomu, že jde o měřidlo spíše méně obvyklé, nemusí být nutně součástí vybavení každého provozu.