Již od pradávných dob se lidé zajÃmali o to, jaké jsou pÅ™ÃÄiny zemÄ›tÅ™esenà Äi napÅ™Ãklad vulkanické Äinnosti. To vÅ¡e bylo nejprve pÅ™isuzováno nejrůznÄ›jÅ¡Ãm bohům, avÅ¡ak jak naÅ¡e porozumÄ›nà rostlo, pochopili jsme, že pÅ™ÃÄiny tÄ›chto vÄ›cà jsou naprosto pÅ™irozené.
Â
JednÃm z nejzásadnÄ›jÅ¡Ãch objevů byl v tomto ohledu objev litosférických desek. Tato teorie se pak stala Å¡iroce pÅ™ijÃmanou a dnes se věřÃ, že je skuteÄnÄ› tÃm správným vysvÄ›tlenÃm nejrůznÄ›jÅ¡Ãch pÅ™ÃrodnÃch jevů, které můžeme pozorovat.
Â
Â
Zakládá se na tom, že naÅ¡e planeta, Äi spÃÅ¡e jejà kůra, je rozdÄ›lena na nÄ›kolik různých desek odliÅ¡ných rozmÄ›rů, které se pohybujà po zemském magmatu. Tento pohyb je skuteÄnÄ› velice pomalý, ani ne jeden centimetr za rok, avÅ¡ak může mÃt skuteÄnÄ› dalekosáhlé následky.
Â
Zdaleka nejvÄ›tÅ¡Ã problémy působÃ, když se jedna z tÄ›chto desek podsune pod druhou, pÅ™ÃpadnÄ› se od sebe vzdálÃ. V takovém pÅ™ÃpadÄ› docházà k zemÄ›tÅ™esenÃm, mÄ›nà se také reliéf krajiny. TÃmto způsobem také mimo jiné vznikajà mnohá pohořà Äi naopak pÅ™Ãkopy. TÃm zdaleka nejznámÄ›jÅ¡Ãm jsou potom Himaláje, které vznikly, když se Indická deska posunula pod Euroasijskou. To je také důvod, proÄ i na vrcholcÃch hor nacházÃme fosÃlie moÅ™ských živoÄichů.
Â
Â
V pÅ™ÃpadÄ›, že se od sebe desky vzdálÃ, samozÅ™ejmÄ› může magma vytrysknout na povrch. Takto naopak vznikaly mnohé ostrovy, z nichž mnohé vidÃme dodnes. Důkazem je to, že majà základ ze sopeÄné horniny, a také že se na nich velmi Äasto nacházà sopky. Zde je typickým pÅ™Ãkladem Havaj.
Â
Bohužel, pohyb tÄ›chto desek a s nimi i celých kontinentů nemůžeme nijak kontrolovat ani korigovat. Že k nÄ›mu docházÃ, můžeme vidÄ›t i na tom, že západnà pobÅ™ežà Madagaskaru je prakticky totožné s východnÃm pobÅ™ežÃm Afriky a naopak západnà pobÅ™ežà Afriky velmi dobÅ™e pasuje na jižnà Ameriku.
Â
Jeden z tÄ›chto pÅ™ÃrodnÃch zlomů se pak nacházà i v západnà Äásti ÄŒeské republiky, a je pÅ™ÃÄinou toho, proÄ zde obÄas docházà k, byÅ¥ mÃrným, zemÄ›tÅ™esenÃm. O tom, zda nezesÃlÃ, vÅ¡ak zatÃm nelze nic Å™Ãci.