O vÄ›decké metodÄ› slyÅ¡el snad již každý z nás. Podle názoru laické veÅ™ejnosti by to mÄ›l být způsob, jak se provádà experimenty, ovÅ¡em jak už to tak bývá, je toho mnohem vÃce. Nenà tedy na Å¡kodu podÃvat se pÅ™esnÄ› na to, co vÅ¡e do nà patřà a z jakého důvodu.
Â
Â
V prvnà řadÄ› je to samozÅ™ejmÄ› metodika experimentu. Ta musà být vytvoÅ™ena tak, aby nevytvářela prostÅ™edà pro faleÅ¡né pozitivnà Äi negativnà výsledky, tedy aby opravdu odrážela skuteÄný stav vÄ›ci. A to nenà tak snadné, jak se zdá.
Â
Dále je to dostateÄnÄ› velký zkoumaný vzorek Äi poÄet opakovánÃ. Pokud provedeme urÄité měřenà napÅ™Ãklad pouze jednou Äi dvakrát, pak je možné, že se nÄ›kde objevà chyba. OvÅ¡em když jej provedeme padesátkrát na nÄ›kolika různých pÅ™ÃstrojÃch, pak už je chyba prakticky vylouÄena.
Â
Â
V pÅ™ÃpadÄ› léků se pak pÅ™istupuje k dvojitÄ› slepým studiÃm, které majà vylouÄit takzvaný placebo efekt. BÄ›hem tohoto testu nejenže subjekt nevÃ, zda mu byla podána ona zkoumaná látka Äi nÄ›jaký neÅ¡kodný roztok bez jakéhokoliv efektu, ale nevà to ani ten, který mu jej podává a následnÄ› o nÄ›j sbÃrá data o tom, jak se cÃtÃ. Jediný, kdo pÅ™esnÄ› vÃ, který subjekt dostal kterou látku, je vedoucà výzkumu, a ten se s nimi nesetká.
Â
Pak je tu také vylouÄenà dalÅ¡Ãch externÃch vlivů, jako je poÄasÃ, teplota a jiné. To je také důvod, proÄ vÄ›tÅ¡ina pokusů provádÄ›ných amatérsky doma je neprůkazný. Běžný ÄlovÄ›k zkrátka v naprosté vÄ›tÅ¡inÄ› pÅ™Ãpadů nemá dostateÄné vybavenà Äi znalosti, aby dokázal tyto faktory skuteÄnÄ› omezit Äi dokonce úplnÄ› odstranit.
Â
Je tedy jasné, že vÄ›decká metoda nenà nic tak jednoduchého, jak se na prvnà pohled zdá, a v naprosté vÄ›tÅ¡inÄ› pÅ™Ãpadů ji nelze provádÄ›t v domácÃch podmÃnkách. Ano, jsou experimenty, u kterých to jde, ale tÄ›ch je skuteÄnÄ› pomálu. A to je dobré si uvÄ›domit, než se do nÄ›kterého z nich pustÃme. Nedostali bychom totiž skuteÄnÄ› průkazné výsledky.